Bubáci nie sú z rozprávky

Autor: Stanislava Mrázová | 19.9.2012 o 17:00 | (upravené 19.9.2012 o 17:10) Karma článku: 4,79 | Prečítané:  342x

Sľúbila som si, že k tejto téme sa nebudem vyjadrovať obšírne a už vôbec nie v blogu. Nemôžem sa však vyhnúť niečomu nad čím už pár dní rozmýšľam a tomu čo tvorí podstatný výdaj energie určitým smerom. 

Myslím, že do veľkej časti Slovenska a teda  do našich domácností vnikla informácia o mamine Ivanke a teda viacerých maminách, ktoré prišli o deti v nezmyselnom súdnom spore v Anglicku a snažia sa ich získať späť - doviesť ich domov. Niekto sa vyjadril, že nám chýba protistrana. Chýba, ale tento krát mám pocit... že postačí jednoducho veriť a ak je čo riešiť, treba to riešiť v našej krajine, kde napriek tomu, že nariekame, niečo ešte stále funguje a zase, hm - niečo nefunguje vôbec. Tento bojovo - empatický syndróm sa dnes zmiešal s niečím celkom iným a neviem si vysvetliť čo sa to s nami deje. Ako môže mŕtvola malého dievčatka niekoľko rokov kvasiť v byte, kde vyrastá ďalšie dieťa? Akoto, čo to, eech  neviem nájsť to, čo by som potrebovala - odvahu vyrásť a nemusieť sa len čudovať a pozastavovať, ale konať.

O tomto probléme o prvom aj druhom si myslím veľa vecí. Prvým som sa zaoberala spolu s priateľom, dokonca som sa o tom rozprávala aj so svojimi malými 5 ročnými dcérami. Detskejšie, ale o to zrozumiteľnejšie. O druhom sa mi už ani premýšľať nechce - nedokážem to ani len spracovať do nejakej priehradky v hlave. Úplne rozdupal môj optimizmus a silu, ktorú potreboval niekto celkom iný.

Chcem sa s vami podeliť aspoň o to, ako to prijali dievčatá, príbeh slovenských chlapčekov z Anglicka. Keď som im vysvetlila ako mamine a tatkovi zobrali detičky, lebo sa pomýlili - samozrejme sa museli zľaknúť. A tak som im nezabudla zdôrazniť, že sa to nestalo u nás, ale v inej krajine a že určite sa to bude dať napraviť. Ale súčasne som ich požiadala, aby mysleli na deti, o ktorých im hovorím a nakreslili im vílu, ktorá ich odtiaľ odvedie. Terez povedala: ,, Ja nakreslím jesennú vílu, aby to stihla ešte do Vianoc ich odtiaľ priviesť." Hanka vraví: ,, Ja nakreslím Kmotričku, lebo tá je už staršia a bude vedieť čo má robiť." A potom som im povedala ako im ich maminka vysvetlila,  že musia nazbierať veľa bodov a opatrovať ich, aby vedeli tí ,,ľudia", /podľa mojej mienky to nie sú ľudia, ale to nie je teraz podstatné/že poslúchajú a keďže sa im veľa tých bodov rozsypalo, trvá dlho, kým ich všetky pozbierajú. Hanka vraví: ,, Mami, v papierku predávajú také červené guličky z cvakačky /myslela dierovač a guličkami myslela konfety/, kúpime ich a darujeme im ich. Alebo ich vystrelíme do neba aby ich mali všetci dosť."

Hm, poviem vám, deti vedia byť divoké aj sebecké, žiarlivé aj špekulanti, tragédi i trucovité, ale keby veci okolo nás fungovali na princípe ich premýšľania - bol by to celkom iný svet.

Milujem dcéru mojej sestry má 2,5. Včera povedala: ,,Tankaaaa, tankaaa aha - pozi čo vjem - pička, pata, celá noha, pička, pata, celá noha" a skackala ako baletka. Zasmiala som sa a vravím: ,,Krásne Danielka a to ťa kto naučil? Odpovedá: ,,Tá bubáková." To je pani učiteľka s čiernymi vlasmi - sú čierne a teda bubákové.  A tak náš rozhovor pokračuje: ,,Ty si taká šikovná, vieš o tom?" A ona s úsmevom na tvári vraví: ,,Vjem Tanka, nekecaaaj  - poooď daj /r/uku."  Baby trochu žiarlivo zazreli a potom sa pridali našim krokom. Pri ceste ju istili a dávali na ňu napriek predchádzajúcej žiarlivosti pozor ako na poklad až napokon na žiarlivosť rýchlo zabudli.

Viete kto je najväčším bubákom pre NAŠE DETI? Vravievam svojim dcéram: ,,Neexistujú strašidlá, zlí duchovia, nepriateľskí škriatkovia ani strigy. Nič zázračné nie je zlé, jediný kto dokáže byť naozaj veľmi zlý je človek."  A za tým si stojím. Jediným koho žiadam aby sa báli nie sú bubáci z rozprávky, ale bubáci ktorými je posypaný  tento svet.

Na záver späť na začiatok - mamina a chalani a vám podobní - posielame vám toľko červených bodov, koľko je na tomto svete a čakáme vás do Vianoc na Slovensku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?