Úcta k našim otcom, viera v ich silu a v to, že sú dokonalí

Autor: Stanislava Mrázová | 4.6.2013 o 14:03 | (upravené 4.6.2013 o 14:19) Karma článku: 9,75 | Prečítané:  270x

Napísala som toho veľa, povedala ešte viac. Spomínala chyby a nedostatky, vyčítala životné omyly. Z pohľadu dieťaťa vnímané ako neodpustiteľné. Prečo? Pre lásku k Tebe a pre túžbu byť ako Ty. Preto vidieť veci, ktoré Ťa robia nedokonalým sú tak ťažko akceptovateľné. Otcom odpúšťame tisíckrát a vždy znova a tak ako oni nás aj my ich dvíhame zo zeme.  

KU DŇU OTCOV – DETÍ A K DRUHÉMU JÚNU  

Pred mesiacom som pozerala dlhý dokument o planéte Jupiter. Fascinuje ma. Je mojou najobľúbenejšou planétou od kedy som zistila ako funguje jej ,,život". Je záhadná a svojim spôsobom živšia ako živá. Všimli ste si niekedy, že búrka sa správa ako živý organizmus? Konkrétne táto planéta je akoby tvorená z búrkových pásiem, v strede ktorých je oko. Okolo tohto oka rotujú búrkové oblaky rýchlosťou, ktorú si nedokážeme predstaviť. Rozšľahala by nám tvár a dotrhala nás na kúsky. Pôsobí monumentálne, mocne, divoko, rozhárane, nezmieriteľne, obdivuhodne, poeticky s ,,rétorikou" dotýkajúcou sa duše - dokázala by som na jeho obraz pozerať hodiny a stále byť fascinovaná.

Pri pohľade naň myslím na Teba. Si môj Jupiter. Srdcom rebel, navonok usporiadaný, duševne rozháraný, neustále vedieš vnútorné boje, vedie Ťa nepokoj, nestálosť, naliehavosť a búrky. Som hrdá, že mám veľa Tvojich vlastností a som rada, že sú nazývané tými ,,najhoršími". Zdedila som vnútorný nepokoj, nestálosť a nie vždy opodstatnené nadšenie. Nervozitu v nevhodných momentoch, citovú uzavretosť. Zdedila som Tvoje oči, ústa, dlhé dlane a pekné ruky. Zdedila som vieru a túžbu môcť byť na pár dní slimákom. Môcť sa schovať do ulity a oddýchnuť si od ľudí. Zdedila som vôľu pomáhať, vzťah k rozdielnym a tým, ktorí sú na hranici spoločnosti. Naučila som sa dotýkať vecí, ktoré nie sú vždy po vôli iným. Zdedila som schopnosť hovoriť aj o tom, o čom viem h.... :) ,,hodne". Dobrú rétoriku a otravné vysvetľovanie nepodstatných myšlienok, ktoré sú pre nás životodarné.

Je deň matiek, je deň detí, je deň volov aj deň daňovej slobody. Pre mňa je však častejšie ako raz za rok deň otcov. Vieš o svojich chybách - ja viem o svojich. O tých sme už nahovorili dosť. Máš také šťastie v živote ako málo kto, dostávaš neustále ďalšie šance - no úctu, obdiv a vďaku si si vybudoval tvrdou prácou. Práve dnes som si uvedomila, že pred jedenástimi rokmi si sedel v týchto časoch v člne, na nohách si mal gumáky, na sebe oranžovú reflexnú vestu a člnkoval si po Morave, hľadal si ľudí a zvieratá, zabezpečoval bezpečie pre ľudí, vieš konať. Vieš stavať mosty a rovnako dobre ich vieš búrať. Hľadať a pomáhať - ničiť a odstrkovať. Sú veci na ktoré nikdy nezabudnem a som hrdá. Máš za sebou veľa dobrých aj zlých rokov.  Máš krásne vnúčatá a deti, ktoré Ťa ľúbia. Nie vždy dokonalé dcéry, no milujúce dni svojho života. Prežívaš a žiješ dobrý život, napriek zlým rokom. Zapamätaj si, že pre dcéry svojich otcov je otec tým najdokonalejším mužom života a nech spraví čokoľvek vždy je cesta späť. Vždy. Ďakujem Ti za každý deň môjho života, ďakujem Ti za naše chvíle, ďakujem, že boli časy, keď si ma každý deň rozosmieval, ďakujem, že si mi pripomenul aký dôležitý je aj pre moje deti ich otec, ďakujem za to aká som, ďakujem že Ty a mamina ste mi zabezpečili bezpečie, v krásnom prostredí, že ste mi dali domov, bohatstvo bez peňazí aj s nimi, že ste mi vysvetlili prečo chrobák na dlani je lepší ako chrobák v hlave, prečo nevadí keď je vrabec na streche a nie v hrsti a prečo je tak dôležité aby našim cieľom bolo, stať sa dobrým človekom.

ĽÚBIM ŤA

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?